DARMOWA WYSYŁKA POWYŻEJ 100ZŁ | WYSYŁKA 48H

Tkaniny obiciowe


Tkaniny obiciowe to jeden z ważniejszych składników finalnego produktu, jakim jest mebel tapicerowany. Tego typu mebel powszechnie nazywany jest „wypoczynkowym”. Jednak aby zasłużyć na to miano, oprócz wygodnej konstrukcji czy odpowiednich pianek musi lub powinien mieć odpowiednią tkaninę. O ile za konstrukcję mebla odpowiada producent, to za wybór tkaniny odpowiedzialny jest już sam klient. Dlatego warto poświęcić trochę uwagi zanim podejmie się decyzję o wyborze tkaniny.

Tkaniny tapicerskie na odpowiednim poziomie powinny charakteryzować się wysoką odpornością na ścieranie (tzw cykle Martindale’a), posiadać mocną strukturę i jednocześnie miłą w dotyku. Ważną kwestią na którą dobrze zwracać uwagę jest gramatura tkaniny (czyli ile tak naprawdę jest tkaniny w tkaninie) oraz jej dodatkowe właściwości jak apretura zabezpieczająca przed wchłanianiem wody, co bardzo ułatwia utrzymanie sofy w czystości ponieważ mamy czas na wytarcie rozlanego płynu. Ta cecha tkanin jest już coraz bardziej powszechna i coraz szersza gama tkanin tapicerskich posiada już takie właściwości. Ważną kwestią dla tych klientów , którzy posiadają ściągane pokrowce jest aby tkanina nadawała się również do prania (przynajmniej w 30 stopniach).

O wyższej jakości tkaniny świadczy poziom ścieralności przekraczający 10. 000 – 15.000 cykli. Tkaniny do lokali użyteczności publicznej powinny mieć 100.000 cykli. Aktualnie klienci coraz częściej zwracają uwagę również na skład tkaniny (nie tylko ścieralność czy gramaturę). Chętnie wybierają tkaniny, które posiadają w swoim składzie naturalne składniki jak bawełna czy len. Szukają obicia sofy, które będzie nie tylko mocne , grube czy wytrzymałe ale także miłe i przyjemne w dotyku. Jednak technika produkcji tkanin jest mocno zaawansowana i miłe oraz przyjemne w dotyku są tkaniny ze składem 100% poliester

Oprócz najstarszego typu obicia mebla - skóry naturalnej - obecnie na rynku funkcjonują różnego typu obicia tapicerskie. Jest to spowodowane mocnym rozwojem rynku tekstylnego w XX wieku.

Na przykład niektóre skaje czy popularnie zwane ekoskóry są tak zaawansowane technologicznie , że perfekcyjnie naśladują skórę krokodyla, węża, krowy itd. Coraz częściej wybierane przez klientów są tkaniny drukowane. Jest to udogodnienie sprawiające że na dowolnym podkładzie (bawełna, welur, czy poliester) można wydrukować dowolny wzór, co ma istotne znaczenie przy różnego typu designerskich projektach.

Najczęściej pojawiające się gatunki tkanin to:

Tkanina szenilowa (z francuskiego chenille- dżdżownica) ma bogaty splot, prosty lub przeplatany. Jest dość gruba i miła w dotku.
Welur - tkanina z lekko podniesiony włosem zazwyczaj gładka i lekko mieniąca się
plusz – miękka puszysta tkanina z okrywą runową.
Żakard - tkanina tkana, dość gruba, często o dużych rozłożystych wzorach
nubuk – tkanina swoim wyglądem przypominająca zamsz,
flok – tkanina z podniesionym włosem przypominającym aksamit ale nie tkanym tylko przyklejonym termicznie do tkaniny zasadniczej z bawełny czy poliestru.
skaj (ekoskóra) – sztuczna skóra imitująca naturalną, o różnym wyglądzie, tłoczeniu.

Legenda oznaczeń tkanin:

PES- Poliester
AC – Acryl
CO – Bawełna
SE –Jedwab
LI – Len
Wo –Wełna owcza
PA – Poliamid
NY- Nylon
WI -Wiskoza